Translate

БитКой? – Валутата на Бъдещето

“Липсата на пари е коренът на всяко зло”, казвал Бърнард Шоу. Има доста начини да избегнеш злото, като се сдобиеш с пари: да ги спечелиш с упорит труд, да ги фалшифицираш, да ги намериш на улицата, да ги откраднеш. А ако си Сатоши Накамото, може и да ги изобретиш. Той направи точно това на 3 януари 2009, след като написа гениален алгоритъм и създаде новата дигитална валута, наречена bitcoin – от мерната единица за информация (bit) и английската дума за монета (coin).
Може и да не сте чували за нея. Но бит-монетата e същинска революция в развитието на цивилизацията: чрез нея можете да купувате и продавате, без никой да разбере – тоест напълно анонимно.
Биткойните се прехвърлят от една сметка в друга без участието на банките, компаниите за кредитни карти и без властите и контролните органи изобщо да имат представа кой на кого плаща. Системата разчита на peer-to-peer мрежите. Тя е реализираната мечта на “кибер-пънкарите” и – въпреки скептицизма на издания като Forbes, Wired и The Atlantic – завзема все повече нови територии.
За новите пари Накамото не е използвал хартия, нито злато или сребро – а само 31 001 реда код и кратко съобщение по интернет. Идеята му била да създаде нова валута, която да е имунизирана срещу алчността на банките и политиците и да се контролира единствено чрез софтуер.
Още от началото на 90-те години имаше опити да разработят независими дигитални пари, но без особен успех. През 1993 има концепцията за е-cash, но тя се провали, защото всъщност бе зависима от съществуващите инфраструктури на правителството и компаниите за кредитни карти. Същата съдба сполетя и следващите опити (като bit Gold, RPOW, b-money).
Всички досегашни виртуални пари бяха спъвани от едно и също: така наречения “проблем с двойната употреба”. Ако дигиталната валута е просто количество информация, какво би могло да попречи на хората, да копират тази информация и да я ползват отново и отново? За да се попречи на това, е нужна централна клирингова къща, която да регистрира счетоводно и в реално време всички транзакции. Тази централна счетоводна книга предотвратява измами, но същевременно изисква съществуването на специален орган, който да я администрира. При биткойните такъв орган не е нужен – счетоводната книга е достъпна свободно за всички. Накамото я нарича blockchain – “блок-верига”. Представете си група хора, които в реално време имат достъп до една и съща счетоводна книга чрез своите компютри. Счетоводната книга регистрира колко биткойни има всеки участник в сесията в определен отрязък от време. Балансът на всяка сметка е публична информация – ако някой от участниците иска да прехвърли пари към друга сметка, трябва да обяви транзакцията на всеки от другите участници. Така парите не могат да бъдат похарчени по два пъти, дори и да не съществуват физически.
Първата книга за криптотехнологиите на български език – напълно безплатно
Икономиката на биткойните се състои от peer-to-peer мрежи на потребители – нещо като торенти, с тази разлика, че тук се правят транзакции, а не се обменя пиратско съдържание. Всеки участник в мрежата се регистрира и получава уникален адрес. Никой не участва с името си или с друг вид идентификация. Така всички транзакции стават публични, но не е ясно кой се крие зад тях.
Участниците в създаването на дигиталните пари се наричат “миньори” (miners) – вероятно защото процесът е доста трудоемък. През предварително програмирани интервали сложен алгоритъм освобождава нови биткойни в мрежата: 50 на всеки десет минути. Компютрите, снабдени със специалния софтуер Bitcoin Client, се конкурират да решават сложни криптографски загадки, които съдържат данни от няколко транзакции. Първият “миньор”, който разреши загадката се възнаграждава с 50 биткойни. Трудността на всяка загадка се увеличава с увеличаване броя на “миньорите” и това позволява създаването на един блок от транзакции да става на всеки десет минути. Освен това размерът на всяко парично възнаграждение ще намалява наполовина на всеки 210 000 блока – най-напред от 50 на 25, след това на 12.5, после на 6.25…
Максималният брой биткойни , които могат да се получават по този начин, е 21 милиона – нито повече, нито по-малко. Според алгоритъма на Накамото това ще се случи през 2140 година. Този автоматизиран процес позволява паричната маса да се увеличава без намеса на надзорен или контролен орган като централна банка – и без риск от хиперинфлация.
***
Харченето на дигиталните пари е сравнително просто, макар все още твърде малко търговци да ги приемат. В интернет има вече хиляди “чейнджбюра”, където можете да обмените биткойни за реални валути – долар, евро, британска лира. В началото курсът бе скромен – една биткойни струваше около цент. През юни 2011 обменът вече бе при 29 долара за 1 BTC. През 2015 стигна $1000, а днес приближава $3000. В България има три официално обявени обменни адреса, до колкото знаем.
Ето как изглежда бъдещето с новите дигитални пари. Влизате в магазина и на касата вадите своята счетоводна книга, зачертавате стария си паричен баланс и записвате отдолу сумата от 10 евро. Касиерът взема счетоводната книга на магазина, зачертава стария баланс и записва отгоре 10 евро. Не участват никакви материални пари, но вие осъществявате покупката си, а магазинът регистрира продажба. След записването на новите баланси системата остава непроменена и парите запазват своята стойност – без инфлация, дефлация и държавен контрол.
Програмистът от Флорида Ласло Ханьеч осъществи първата реална покупка с биткойни , плащайки 10000 за две пици от Papa John’s. Ласло изпратил биткойните на “миньор” от Англия, а той след това поръчал пиците през океана чрез своята кредитна карта. Фермерът от Масачузетс Дейвид Фостър приема биткойни и като разплащателно средство при покупката на вълнени чорапи. Програмистът Гавин Андресън си купил 10000 битмонети за 50 долара и създал сайта Bitcoin Faucet, където ги раздал ей така – просто заради идеята.
***
Въпреки че популярността на новата дигитална валута расте постоянно загадката около нейния създател Сатоши Накамото става все по-дълбока. Никой не го е срещал, няма нито една негова снимка или материална следа. За да оповести идеята си, Накамото използва сайт и имейл адрес, които вече не съществуват. Единствените косвени улики за самоличността му идват от статиите му от 2009 и 2010, с които той популяризира идеята и помоли програмистите да му помогнат за усъвършенстване на кода.
Тези статии са написани на безупречен английски – твърде безупречен за японец, като какъвто се представя Сатоши. В близо 80-те хиляди думи, публикувани от Накамото, има едва 7 печатни грешки. Освен това той използва британската транскрипция на думи като colour, favour, grey (вместо американската color, favor, gray). А текстовете му се появяват в мрежата винаги след 18.00 часа по Гринуич – тоест след края на работния ден във Великобритания. Заради това се подозира, че Накамото е всъщност англичанин, или дори няколко англичани – примерно цял екип от програмисти на Google, или пък експерти, наети от Националната служба за сигурност на САЩ. Има версия, че Сатоши Накамото е съкращение от имената на електронните гиганти SAmsung, TOSHIba, NAKAmichi, and MOTOrola.
Едва ли някога ще научим истината, защото от 18.22 часа по Гринуич на 26 април 2011 Сатоши Накамото не се е появявал никъде, не публикува и не отговаря на имейли. Парите му обаче продължават да превземат нови територии. Дори “конкурентите” на Сатоши – създателите на други дигитални пари – оценяват работата му. Ник Сабо, изобретателят на бит-златото, възхвалява биткойните като “забележителен принос към света”, а криптографът на RPOW Хал Фини предрече, че тези пари “ще променят света”. Дори Европейската централна банка публикува специално изследване на новите дигитални валути. Там между другото се твърди, че теоретичните корени на биткойните водят към австрийската икономическа школа, към фигури като Менгер, фон Мизес и Хайек, и към тяхната теория за бизнес циклите. Според тази теория кризите възникват в резултат на неефективната политика на централните банки, които намаляват лихвените проценти и насърчават отпускането на прекалено голям обем от кредити, заради които се стига до спекулативни икономически балони и намаляване на спестяванията.
Някои определят новата валута като:
“най-опасния проект с отворен код за всички времена”.
Причината: биткойна залага на карта многовековния монопол на централните банки върху емитирането на пари. В Китай – родината на фиатните пари – правителството вече забрани виртуалната валута, после нещата се отпуснаха … В Русия още е забранена, но към края на годината ще преразгледат нещата с чернова за регулацията й.
Биткойните също вече не са нишов експеримент – всеки ден над милиони от тях сменят собственика си при размяна на дигитална музика, стоки, услуги. Годишният оборот на тези валути в момента надхвърля десетки милиарда долара. Вече успяха да дигитализираме почти всички културни продукти – книги, музика, филми. Но парите ни още функционират по древна схема, останала от времето на китайската династия Сун. “Ние сме в информационната ера, но парите ни продължават да живеят в древността”.
При така наречените “фиатни” пари, които днес са основното ни разплащателно средство, здравето на финансовата система се крепи върху доверието. При биткойните на Накамото всичко се крепи върху криптираната проверка. Ако кодът не е сигурен и надежден, биткойните са обречени. Дан Камински, един от най-големите експерти в интернет сигурността и идол на хакерите, вече се опита да счупи кода на Накамото. Камински живее в Сиатъл и е близък приятел на шефовете на Microsoft и Cisco. Преди години той се затваря у дома и се заема да разбие кода на биткойна. След внимателен анализ открил девет слаби места и разработил девет модела за пробив. Но всеки път, след като стигал до уязвимото място, там го очаквало съобщение с обезкуражаващия текст “Атаката е предотвратена”. Камински признава, че никога досега не е попадал на подобно нещо и не е допускал, че е възможно да се създаде толкова сигурен код. Оказва се, че Накамото е гениален програмист, познаващ до съвършенство програмния език С++. Освен това тайнственият създател на биткойна явно има задълбочени познания по икономика, криптография и Р2Р-мрежи. “Това е работа или на солиден екип от великолепни експерти, или на истински гений”.
***
През тази година първи път в човешката история валута достигна и задмина стойността на старите пари в света и златото. Около 5 часа Лондонско време на 04.01.17 1 Биткойн достигна $1197 на Хуоби, като златото остана на $1166 . Достигането на равенство със златото е исторически момент за 8 годишната криптовалута, която привлече вниманието на света от своето създаване. Дори САЩ признават, че криптовалутата не може да се спре, нито да се манипулира от което и да е правителство. Централните банки няма да имат повече избор освен да осъзнаят, че не могат да правят грешки при управлението им на нашите пари.
Въпреки многото обвинения, че криптовалутите са измамни и спекулативни, практиката ни показва друго. Те са бъдещето на света, независимо дали го приемаме или не. Причината стойността на криптовалутите (Биткойн, Суискойн и др.) да расте е само една и тя е, че хората имат нужда от дигитални пари поради все по-голямата компютъризация на нашия свят и осъзнатото разбиране за фалшивата стойност на долар, евро и др., изкуствено контролирани от централни банки.
Криптовалутите все повече ще набират скорост докато постигнат своята истинска цел, а именно изчезването на всички конвенционални валути и замяната им с дигитални. Когато този момент дойде, правителствата вече няма да имат никаква сила при регулирането на валути, нито ще могат да създават изкуствена инфлация, а банките ако искат да оцелеят ще трябва да се приспособят към процесите или да изчезнат, защото обмяната на пари с дигиталните валути се осъществява между хората и е в пъти по-съвършено от банковите транзакции, които изискват и високи такси за услугите. Въпрос на избор е всеки човек да реши дали иска да бъде част от новата ера, която настъпва във финансовия свят и да спечели от това или да си остане в старата система, която ще рухне скоро и инфлацията да изяде спестяванията му в “сигурни валути”.
Книгата се актуализира с нови материали всеки месец – в следващата версия (v2017.08) ще разгледаме в повече детайли:
* Някой от алтернативните криптовалути (Лайткойн, Етереум)
* Повече детайли за блокчейна и смарт-контрактите
* Сравнение на различни портфейли и какви предимства има всеки
* Сравнение на най-добрите световни Ексченджи
* Какви са предвижданията за 2018-а
* Капитализацията на дикиталните стоки спрямо физически компании
* Виждания за бъдещето от експерти и инвеститори
* Какво е ICO
* Децентрализиран Имейл
* Децентрализирани Борси
* и още много друго в по-следващите рецензии последствие
източник: http://4eti.me/bitcoin/

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Facebook Themes